Create your own custom training video games in a matter of hours and at a fraction of the cost

Our subscription model has two components: a minimum monthly fee and a set price per student per game.
How does it work?

STARTER

$0/month

No need to enter credit card information
+ pay per use

This plan includes:

✓ Campus, LMS, and Editor

✓ 1 custom-built video game*

✓ 1 game designer

✓ 1 language per game**

✓ Reporting

✓ Online onboarding

✓ Knowledge DB

✓ Video training and tutorials

✓ Ticket support

BASIC

$69/month

annual payment
+ pay per use

This plan includes:

✓ Campus, LMS, and Editor

✓ 2 custom-built video games*

✓ 1 game designer

✓ 2 language per game**

✓ Reporting

✓ Online onboarding

✓ Knowledge DB

✓ Video training and tutorials

✓ Ticket support

ADVANCED

$590/month

annual payment
+ pay per use

This plan includes:

✓ Campus, LMS, and Editor

✓ 6 custom-built video games*

✓ 3 game designers

✓ 3 languages per game**

✓ Reporting

✓ Online onboarding

✓ Knowledge DB

✓ Video training and tutorials

✓ Ticket support

✓ Support meetings (2/year)

PREMIUM

$1,890/month

annual payment
+ pay per use

This plan includes:

✓ Campus, LMS, and Editor

✓ 12 custom-built video games*

✓ 6 game designers

✓ 6 languages per game**

✓ Reporting

✓ Human-assisted onboarding

✓ Knowledge DB

✓ Video training and tutorials

✓ Ticket support

✓ Support meetings (4/year)

✓ Customer Success Manager

✓ API integration

ENTERPRISE

 

Need more games, more languages, more users?
 

Create your own plan

It costs each student 6 credits to start playing your custom game. Click here to see how credits work

Taxes not included.
*None of these plans include the Gamelearn game catalog.
**The EDITOR offers the possibility of managing the translation of the Personalized Videogames but, under no circumstance will Gamelearn be responsible for providing such translations.

More than 3,000 leading companies are already playing with us

 
more clients

How do credits work?
Each time a student starts your custom game, 6 credits will be deducted from your account.

You can buy credits at any time, but they’re cheaper if you get them in bulk.

The price for each individual credit goes down as you buy more of them.

Your students won’t be able to play if you don’t have enough credits in your account.

The two components of our subscription model:
1. A minimum monthly fee

This gives you access to the LMS, Editor, and Campus. It also covers server costs, maintenance, technical support, security, upgrades, training for game design, and more.

2. A set price per student per game

You only pay if you’re making money with us! You can sell games to your clients at any price you like. Access to the game will cost 6 credits per student. The difference between your sale price and the cost of the credits will be your margin.

How much can I make?
The price of the credits goes down if you buy them in bulk. The more students you have playing your games, the cheaper each game will be to provide.

For a mid-level package, each game would cost you between $14.40 y $2.80 depending on how many you sell. We sell our games for around $100 on average, so if you sold them at a similar price, your margin would be 90%.

How can we help?